Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:


Wilki. Adam Wajrak ; czyta Roch Siemianowski. Warszawa : Agora, 2016 (CD-mp3 7 godz. 10 min)

Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym, żeby się powtórzyła. Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku i poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: I co teraz, koleżko?

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/cd-mp3-wilki

Poniedziałkowe dzieci. Patti Smith ; for the Pol. transl. by Robert Sudół. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, cop. 2012 (CD-mp3 10 godz. 36 min)

Było to lato, gdy umarł Coltrane, lato miłości i zamieszek, lato, gdy przypadkowe spotkanie na Brooklynie pchnęło dwoje młodych ludzi na drogę sztuki, miłości i wspólnej pracy. Patti Smith została poetką i piosenkarką, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój prowokacyjny styl w fotografii. Niewinni, oddani sztuce, przemierzali Nowy Jork od Coney Island po Czterdziestą Drugą Ulicę, aż dotarli do słynnego okrągłego stołu w lokalu Kansas City, w którym brylował krąg przyjaciół i wyznawców Andy'ego Warhola. W 1969 roku para zamieszkała w hotelu Chelsea i weszła do środowiska ludzi okrytych - dobrą i złą - sławą, wpływowych artystów z barwnej cyganerii. To tam dwoje dzieciaków zawarło pakt, że będą się o siebie troszczyć. Poniedziałkowe dzieci zaczynają się jako historia miłosna, a kończą jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego pięknu i jego demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych artystów w przededniu sławy.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poniedzialkowe-dzieci

Prawiek i inne czasy. Olga Tokarczuk ; czyta Maja Ostaszewska. Warszawa : Wydawnictwo Literackie, 2012 (CD-mp3 8 godz. 39 min)

Piękna wioska Prawiek na kielecczyźnie i dwie rodziny: Boskich i Niebieskich. Ich losy połączyły dziwne zbiegi okoliczności, miłość i cierpienie. Mimo że wioska jest niewielka, pomieściło się w niej wszystko, czym naprawdę jest otaczający nas świat. Strzegą ją aniołowie. Historia zaczyna się tuż przed pierwszą wojną światową, gdy Michał Niebieski dostaje powołanie do wojska. Jego żona Genowefa właśnie spodziewa się dziecka... Mądra, magiczna opowieść o przemijaniu, zmaganiu się z samym sobą, losem i historią.

źródło opisu:  http://www.audiobook.pl/wspolczesna/6232-prawiek-i-inne-czasy.html

 

Trociny. Krzysztof Varga ; czyta Arkadiusz Jakubiak. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, cop. 2012 (CD-mp3 12 godz. 3 min)

Brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału - pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. Piotr sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki i śmieszności współczesnego Polaka. Tworzy pełnokrwiste i przeraźliwie wierne portrety toksycznych rodziców, pazernej byłej żony, żałosnych nuworyszy, miłośników kebabów i korporacyjnych wymoczków. Przeszywające spojrzenie szydercy zdziera pancerz hipokryzji, który ma osłaniać resztki godności i uchronić przed zranieniem. Wszyscy są niespełnieni, nieudolnie skrywający życiowe rozczarowania, zawistni i śmiertelnie przerażeni wizją samotności. Jest to obraz zniekształcony, karykaturalny i nieodparcie śmieszny. Trociny to prozatorski majstersztyk - znakomita, cyniczna i błyskotliwa rozrywka na najwyższym poziomie, nie tylko dla socjopatów. Ku przestrodze...

źródło opisu: https://merlin.pl/trociny-ksiazka-audio-na-cd-format-mp3-krzysztof-varga/3218131/

 

Długa droga do domu. Joanna Jax ; czyta Joanna Gajór. - Piaseczno : Heraclon International - Storybox.pl, [2016] (CD-mp3 18 godz. 52 min)

Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i młodzi muszą opuścić rodzinne strony. Osiedlają się na Kubie, ale szczęście nie trwa długo. Emmanuel zdradza żonę, wdaje się w podejrzane interesy, a tymczasem rośnie w siłę ruch oporu wobec dyktatora Batisty. Gdy sytuacja polityczna wymyka się spod kontroli, postanawiają opuścić wyspę, ale tuż przed wyjazdem mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta włącza się w działalność rewolucyjną i nie ustaje w poszukiwaniach. Przez kolejnych trzydzieści lat zmienia miejsca pobytu i swoją tożsamość, by wreszcie osiąść w Polsce. Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu, splatają jej losy z młodą rozwódką, która postanawia rozwikłać tajemnice jej rodziny?

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/u/dluga-droga-do-domu-ksiazka-audio-mp3/